Škola 2.0

Je zde první velký projekt NSO, Škola 2.0. Jedná se o ucelenou sérii vzdělávacích workshopů s cílem naučit (nejen) studenty dovednosti a informace, které si ze školních lavic neodnesli, ale bez jejich znalosti se v životě neobejdou.

Chceme (nejen) studentům zábavnou a přesto vzdělávací formou doplnit vědomosti a znalosti potřebné nebo minimálně důležité pro život ve společnosti, které ale bývají ve škole často opomíjeny.

Začínáme technikami pamatování si, v budoucnu se můžete těšit také na témata spjatá s finanční a mediální gramotností, mentálním seberozvojem, duševní pohodou a dalšími jinými životními skills (prezentování, tvorba životopisu…), představíme vám nebezpečí internetu i další oblasti týkající se IT, podebatujeme nad politikou a aktivním občanstvím a mnoho dalšího!

1. workshop

Název našeho prvního workshopu byl Síla paměti. Přednášející pan Libor Činka hovořil o technikách pamatování si.

Uskutečnil se v pondělí 19. dubna 2021 v 17:00 přes Zoom. Trval cca hodinu a půl.

Pan Činka mluvil o fungování paměti a v podstatě naznačil skutečnost, že školy neučí děti, jak se správně mají učit. Zpochybnil slovo opakování matka moudrosti, které se dá nazvat spíše matka hlouposti. Zásada techniky dobré paměti je zpracovat informace ve vizuální podobě příběhu.

Mozek NEMYSLÍ textem.

Tak znělo poselství pana Činky a vystihl tím zásadní problém prostoduchého opakování slov, namísto vytvoření příběhu a vizualizace.

2. workshop

Naším druhým workshopem Myšlenkové mapy nás provedla skvělá prezentující Ellen Činková a zaměřila se hlavně na kreativní způsoby učení. Uskutečnil se v pondělí 26. dubna 2021 v 17:00 přes Zoom a trval přibližně hodinu a půl.

Ve světě, kde dennodenně přijímáme nepřeberné množství informací, musíme umět využít svůj mozek na maximum. K tomu nám pomáhá barvitá vizualizace, jak řekla Ellen Činková:

„Nemyslíme černobíle, myslíme hravě, barevně a v obrazech!“

Tajemství tohoto originálního stylu zachovávání informací se učí již od dětství a nyní ho využívá naplno při svém studiu medicíny, které je jejím posláním.

 

Zaujaly vás myšlenkové mapy? Chcete se dozvědět více? Další informace naleznete na webu či Instagramu Ellen Činkové.

3. workshop

V pondělí 10. května proběhl náš 3. workshop v rámci projektu Škola 2.0. Opět jsme se přes Zoom spojili s panem Liborem Činkou, který nyní přednášel o efektivních technikách čtení a učení. 

Pan Libor Činka nám vysvětloval, jak je velmi důležité se na text, knihu nebo článek dívat komplexně a až po celkové analýze je možné se zaměřovat na detaily. Dozvěděli jsme se, že informace mozek zpracovává ve spánku, konkrétně v REM fázi. Spánek tak mimo jiné sehrává velkou roli při učení

Také nám pan Činka doporučil trénovat rychlé čtení pouhými třemi pohledy na jeden řádek textu. Na stránku textu si představíte pomyslné tři svislé čáry a snažíte se na každý řádek podívat pouze třikrát, právě v oblasti svislých čar. Díky této technice zvládnete text přečíst rychleji a můžete si vytvořit zmiňovanou celkovou analýzu. 

Pokud vás naše shrnutí nebo workshop zaujal, více o práci s myslí, pamětí a učení se můžete dozvědět na webu pana Libora Činky.

4. workshop

V úterý, 8. června, proběhl již čtvrtý workshop v rámci série Škola 2.0 pod názvem „Jak být aktivní student… a netrefit přitom strom“.

Workshop vedený panem Vladimírem Hrubanem, produktovým manažerem Microsoftu a vedoucím Microsoft STC (Studentského trenérského centra), byl zaměřen na téma aktivního studenství.

Vladimír vysvětloval, jak je důležité si rozvrhnout čas, přidal k tomu i několik příběhů ze svého života.

Důkladně vysvětloval, jak důležitý je dostatečný spánek, a že by energie, která by nám chyběla právě nedostatkem spánku neměla být nahrazována velkým množstvím kofeinu (obsahová látka např. kávy nebo energetických nápojů).

Zaměřil se hlavně na aktivismus, např. přidání se do různých studentských organizací (jako jsme my) nebo do čehokoli jiného, např. účast na různých soutěžích či akcích, protože bychom si měli svá léta ve studentském životě co nejvíce užít.

Pokud Vás workshop zaujal, určitě můžete navštívit stránky Microsoftu STC.

5. workshop

Ve středu, 23. června, proběhl již pátý workshop v rámci série Škola 2.0 pod názvem „První pomoc“.

První workshop pouze pro členy Národního studentského odboje vedla paní Lucie Kadlečková, zakladatelka a školitelka v organizaci První pomoc živě.

Workshop trval asi 1,5 hodiny a probíhal online přes Zoom. Během této doby jsme se dozvěděli, jaké jsou správné postupy u mimořádných situací, kdy někdo bojuje o život. Také jsme díky paní Kadlečkové slyšeli reálnou nahrávku hovoru po autonehodě na tísňovou linku 155 a vyřešili si správný postup při této situaci. 

Lucie nás také seznámila s tím, kdy se hodí a kdy ne masáž srdce, jak poznat, že člověk dýchá, jaké věci je dobré nosit při sobě běžně po ulici a na co se hodí veškerý materiál, který je umístěn v autolékárničce. Na konci workshopu jsme si ověřili naše znalosti připraveným Kahootem.

Pokud Vás workshop zaujal a chtěli byste se sami dozvědět něco o první pomoci, staňte se našimi členy, protože v budoucnu budou ve spolupráci s První pomocí živě další workshopy, nebo navštivte webové stránky První pomoci živě.